Návrat na hlavní stranu

Mezinárodní dětský folklorní festival "KUNOVSKÉ LÉTO" je za dveřmi

13. - 19. června 2005. Tisková zpráva
Mezinárodní dětský folklorní festival "Kunovské léto" je tu už po dvanácté! Obrazně řečeno - podobě jako děti v tomto věku - má i dvanáctiletý festival a lidé kolem něj za sebou pořádnou "životní" zkušenost, spoustu dobré práce, poučení i vypětí, a na druhou stranu příjemné prožitky, řadu dobrých přátel u nás i v zahraničí a radost.
Má nad sebou záštitu významných osobností státu a regionu, významnou podporu města Kunovice, ale také Uherského Hradiště a Starého Města. Se zájmem se dnes připojují další obce a města, například Popovice, Polešovice, Modrá, Velehrad, Tupesy.
Dětský festival se zařadil mezi nejvýznamnější dětské festivaly u nás a dle hodnocení pozorovatelů těchto iniciativ zvenčí je označen jako nejpůsobivější a nejotevřenější festival v naší republice. V letošním roce bude právě v Kunovicích předán zástupci České národní sekce CIOFF festivalu statut "řádný člen CIOFFˇ.
logo festivalu
logo festivalu
V programové skladbě nalezneme výchovné koncerty pro školy s možností využití tanečních dílen, komponované pořady v obcích, v lázních regionu, komponované folklorní pořady i slavnostní přehlídky krojů, soutěže mladých verbířů a zpěváčků, z nichž nejlepší dostávají léta příležitost představit se na nejvýznamnějším festivalu u nás - na MFF Strážnice. Z této aktivity už také vznikly profesionální nahrávky na MC, CD, DVD a HVS, byl vydán zpěvníček.
Děti se setkávají na poli sportovním - soutěží ve vodních disciplínách a také se hodnotí jejich hbitost, vtip, pohotovost a intelekt při aktivitách na souši a v dalších doprovodných programech, nejen pro festivalové účastníky.
Festival dnes provází řezbářské sympozium za mezinárodní účasti. Sochy zde vytvořené zpříjemňují prostředí v Modré u Velehradu a v Kunovicích. Letos se podruhé uskuteční "škola řezbaření" za účasti studentů středních odborných škol, ale i těch, kterým je tento zájem blízký a chtěli by se něčemu přiučit. Jako lektoři se představí vynikající řezbáři i pedagogové odborných škol.
K lákavým programům už tradičně patří páteční večerní pořad v přírodním areálu v Kunovicích - letos na téma "Zapálení pro věc!!!", v němž se představí soubor M-Bunda z Konga, "Hořící Dan" /Nekonečný/, ŠUM SVISTU a vysokoškolský folklorní soubor GYMNIK z Bratislavy.
leták
leták
Dění aktivit Hradišťska je skvěle propojeno, a tak se festivalové děti představí také v rámci Zahrady Moravy ve Starém Městě, kde se v neděli 19.6. mimo jiné uskuteční zpěvácká soutěž. Zpěvem a tancem je provázen také hradišťský Svatojánský jarmark, kde se v sobotu 18. 6. utkají verbíři z celého Slovácka a tanečními chlapeckými hrami i specifickými mužskými tanci se představí mladí tanečníci ze Srbska, Chorvatska, Lotyšska, Maďarska a Slovenska. V rámci jarmarku bude Městem Uherské Hradiště v souvislosti s účinnější péčí o tradiční lidovou kulturu poprvé předána cena Vladimíra Boučka za zachovávání a rozvoj lidové umělecké výroby mistru krejčímu panu Františkovi Mikulcovi.
červnený plakát
S podrobným programem celého festivalu se můžete seznámit na www.kunovskeleto.cz.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Občanské sdružení Kunovjan a Město Kunovice, spolupořadateli Město Uherské Hradiště, Město Staré Město, Zlínský kraj, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Folklorní sdružení České republiky.
Záštitu nad festivalem přijali pan Jiří Paroubek - předseda Vlády ČR, pan Josef Smýkal - předseda podvýboru pro mládež Parlamentu ČR a pan Libor Lukáš - hejtman Zlínského kraje.
Festival podporují: Ministerstvo kultury České republiky, Klub kultury Uherské Hradiště, Program obnovy venkova, Spolek pro Obnovu venkova v České republice, Škola vesnice v Modré, Evropské strukturální fondy, OSA - Ochranný svaz autorský, Nadace Děti-kultura-sport a sponzoři.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, ČT TELEPACE Ostrava, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny.

J. Pokorný, R. Habartová

Kontakt: PhDr. Romana Habartová, tel. 775 085 333, e-mail: romana.habartova@slovackemuzeum.cz
plakát
plakát

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 08.06.2005 v 02:16 hodin

Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm