Návrat na hlavní stranu

Cena Rudolfa II. Městu Kunovice

časopis Folklor č.3/2005
Diváci spolu s účinkujícími zažili v Kunovicích v pátek 18. března v zaplněné sportovní hale nejvrcholnější okamžik ve své kulturní historii. Viceprezident "Masarykovy akademie umění" (MAU) se sídlem v Praze Karel Cornelius Kučera předal do ruky starosty Jiřího Vařechy sošku Venuše a diplom s prestižní "Cenou Rudolfa II." za velmi hezký vztah ke kultuře, její podporu, rozvoj, za její propagaci a především za trvalou ochranu kulturního dědictví předků v regionu. Kunovice jsou prvním na Moravě takto oceněným městem a čtvrtým v České republice - po Praze, Hořicích v Podkrkonoší a Turnově. Dalším oceněným byl bývalý starosta Jiří Deml. Ten převzal "Cenu Rudolfa II." a symbolický kalich.
Než-li udělila MAU obě ceny, velmi podrobně zkoumala a posuzovala kulturní a společenské dění ve městě. Podrobné podklady dlouhodobě shromažďovala a aktuálně poskytovala vysoce erudovaným členům MAU místostarostka Ivana Majíčková. Údajně bylo těch spisů devět kilogramů a byly posuzovány déle než jeden rok. Viceprezident MAU byl v Kunovicích několikrát a místní prostředí jej oslovilo. Jednou zde otevíral výstavu obrazů akademického malíře Pavla Vavryse, rovněž laureáta "Ceny Rudolfa II.", který doporučil návrh cen pro Kunovice. Doplňme jen, že cenu pro Jiřího Demla navrhla rada města, zastupitelstvo ji jednomyslně podpořilo. Nutno dodat, že MAU oceňuje města i nejvýznamnější osobnosti na české i mezinárodní kulturní scéně.
Samo město Kunovice ocenilo významné místní osobnosti pracující v oblasti kultury. Z folkloristů to byl Ladislav Habarta, Jiří Trubák, Anna Škrášková, Miloš Plachý, Antonín, Jiří a Ivana Lúčných, Romana Habartová, Zdenka Hašková, Ludmila Habartová, Ivana Majíčková a In memoriam Miroslav Horsák, František Hráček a Fanek Jilík.
Snesme se však s pomyslného Olympu na zem a věnujme se dění v hale. Umělecký program "Udělení Ceny Rudolfa II." rozčlenili autoři, z nichž jmenujme zejména I. Majíčkovou a M. Staška, do ročních období s telegrafickými vstupy nejen folkloristů. Plesovou sezónu ztvárnily děti MŠ polonézou. Muži z "Handrláku" předvedli fašank, dívky velikonoční šlahačku. "Handrláček" se ujal "Jízdy handrláka". Na řadu přišel dramatický kroužek ZUŠ s rejem čarodějnic, kolektiv "Fajn" zatančil modernu. Mužský sbor, nejmladší co do délky činnosti, nechal zaznít místním písním. Mladičké děti "Merínku" připomněly Den matek. Královská družina přinesla pozvánku na kunovickou "Jízdu králů" v roce 2006. Nyní již světoznámý červnový "Mezinárodní folklorní festival Kunovské léto" se kvapem blíží. Program přiblížil "Malý Handrláček". Ředitelka festivalu a současně vedoucí a choreografka "Děcek z Kunovic" R. Habartová poskytla publiku nevšední podívanou. Tak se na scéně objevily v mezinárodní sestavě věrnými ukázkami tanců ze Slovenska, Bulharska a dokonce i Mexika. "Ženský sbor z Kunovic" patří již téměř dvě desetiletí ke stálicím na Moravě. Tak se představil i tentokrát. A je tu doba Václavských hodů s valčíkem "Už sa hody blížijú..." Hodová chasa se už hodně těší. Veledůstojným obřadem byla svatba. Sbor "Tetičky z Kunovic" pentlil nevěstu, házel do koláča a vozil šaty. Už jsou tu Vánoce se zpíváním všech dobrých lidí. Připomeňme, že v průběhu večera hrály cimbálovky z Velehradu, ZUŠ Uherský Brod, "Mladí Burčáci", "Hora", ZUŠ Uherské Hradiště a též muzika "Merínek". K závěrečné polce "Přípitek" se sešli všichni aktéři na pódiu, zpívali a tančili s oblíbenou dechovkou "Stříbrňanka". Sám císař Rudolf II. (Ladislav Doskočil) spokojeně kynul svým poddaným, jak jim to jde. Po tříhodinovém maratónu si oddechla moderátorka večera Olga Strašáková. Lahodnou krásou opojené obecenstvo bylo více než nadšené.
Doprovodné události zaplnily programem celý předchozí den. Nechť prominou všichni nejmenovaní. Seznam by zabral stránky. V pátek 11. března při vernisáži výstavy Joži Uprky (1861-1940) hrála v obřadní síni CM "Danaj" s Magdalenou Múčkovou - Uprkovou. Týž večer se ukázali spolu s malou taneční skupinou a hostujícím Dušanem Holým a Janem Rokytou v pásmu "Písničky z malířovy palety". Místní školy včetně umělecké měly následně den otevřených dveří. V neděli odpoledne v kostele sv. Petra a Pavla odezněl koncert duchovní hudby. Posluchači se přesunuli do sousedního Farního domečku na vernisáž výstavy významných bývalých rodáků či obyvatel Kunovic. Nechyběl mezi vzpomínanými ani veterinář Fabián Fornůsek coby zakladatel "Slováckého krúžku" ve dvacátých letech minulého století a dlouholetý primáš jeho muziky. Zde soupeřili o přízeň posluchače ženský pěvecký sbor a s premiérovým vystoupením i mužský sbor založený teprve před dvěma měsíci. Obě tělesa zazpívala i společnou píseň, ke které se rádi připojili nadšení posluchači. Na Městském informačním centru od 14. března otevřeli výstavu dětských výtvarných prací na téma "Doba Rudolfa II. očima dětí".
Viceprezident MAU Karel Cornelius Kučera vypozoroval, že se stěží ve světě najde, v přepočtu na tisíc obyvatel, podobné vysoké soustředění nadšenců pro kulturu vůbec a folklor zvláště. "Cena Rudolfa II." je tedy na tom nejsprávnějším místě a v těch nejlepších rukách.

Zdeněk Ondrášek

DALŠÍ INFORMACE: Kunovice

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.05.2005 v 12:45 hodin

Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm